VASIĻEVSKIS Bruno

VASIĻEVSKIS Bruno

(1939 - 1990)

Bruno Vasiļevskis ir gleznojis neliela formāta klusās dabas, ainavas un portretus eļļas tehnikā. Mākslinieka agrīnajos darbos izpaudās orientācija uz franču glezniecību – Polu Sezanu, kubismu, 60. gados veidojās aizvien reālistiskāks redzējums. Vasiļevskis bija viens no pirmajiem Latvijā kas 60. gadu beigās aizsāka objektivizēta, konkrēta, šķietami “fotogrāfiska” realitātes atveidojuma tendenci, kas sasaucas ar reālisma “atdzimšanu” tā laika Rietumu mākslā. Vasiļevska mākslas galvenā tēma ir telpa, gaisma un krāsa. Viņam ir svarīgs nepastarpināts, meditatīvs kontakts ar objektīvo realitāti, abstrahēšanās process, ko nosaka ētiski motivēti “patiesības” meklējumi. Savā mākslā Vasiļevskis tiecas pēc absolūtā un modelē gleznā savas iekšējās pasaules un vizuālās realitātes attiecības. Gleznojis tikai no dabas, dienas gaismā, katrai gleznai zīmējis kartonu. Mākslinieka darbiem raksturīga gluda virsma, reducēts triepiens, plastiska skaidrība, ko rada precīzs zīmējums, tonāli niansēts apjomu modelējums un materialitātes atveidojums. Klusajās dabās variējas atsevišķi ikdienišķi priekšmeti, galda virsma, sienas plakne. Pakāpeniski priekšmetu skaits samazinās, darbiem pārtopot abstrakcijā. Ainavās konceptuāla motīvu izvēle, galvenie – lapotne, koki, plenēra zaļā krāsa, daba fiksēta miera stāvoklī saulainā vasaras dienā, debesis bez mākoņiem. Portretos viegli ģeometrizējoša stilizācija, paciets modelējums. Augsts profesionālo prasību līmenis un lēnais gleznošanas process noteicis nelielo darbu skaitu. Ietekmējis t.s. franču grupas, M.Poļa, L.Purmales glezniecību. Sākot ar 60. gadu otro pusi, strādājis grāmatu un preses grafikā.

 

Bruno Vasiļevskis ir absolvējis J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (1957), Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1964) ar diplomdarbu “Pļaviņu HES” (vadītājs Eduards Kalniņš). Izstādēs piedalījies kopš 1968. gada, Mākslinieku savienības biedrs kopš 1973. gada.

 

Izmantotā literatūra:

Brasliņa A. Vasiļevskis, Bruno // Māksla un arhitektūra biogrāfijās, IV / Atb. red. A. Vanaga. R.: A/S Preses nams, 2003, 28.–29. lpp.