MADERNIEKS Jūlijs

MADERNIEKS Jūlijs

(1870 - 1955)

Jūlijs Madernieks ir darbojies kā lietišķās mākslas meistars, gleznotājs, grafiķis, pedagogs un mākslas kritiķis. Viens no nozīmīgākajiem latviešu profesionālās lietišķās mākslas veidotājiem, spilgtākais latviešu ornamenta meistars 20. gadsimta sākumā. Pirmajās Madernieka kompozīcijās vēl redzama jūgendstila ietekme – tam tipiskās floras un faunas motīvu stilizācijas mākslinieks ir izmantojis vinješu grafikā, tomēr abstrahējot motīvus daudz augstākā pakāpē nekā parastā jūgendstila dekorā. Sākot ar 20. gadsimta pirmajiem gadiem Madernieks pievērsās arī latviešu etnogrāfijai, studējot etnogrāfisko tekstiliju rakstus Rīgas Latviešu biedrības krājumos un tur apgūto ieviešot savā grafiskajā dizainā. Latviešu ornamentu mākslinieks tiecās sintezēt ar jūgendstila formveidi. Madernieka zīmējums kļuva ģeometrizēts, saglabājot lineāro un krāstoņu izsmalcinātību, taču biomorfās atektonikas vietā uzsverot abstraktu un stingru vertikāļu, horizontāļu un diagonāļu ritmizāciju.

 

Jūlijs Madernieks ir veidojis dzīvojamo telpu interjeru un mēbeļu projektus. Projektējot interjerus, ciešā saistībā ar mēbeļu skicēm izstrādājis arī dekoratīvo tekstiliju metus – mēbeļaudumiem, durvju un logu aizkariem, galdautiem u.c. Spilgtas individuālas iezīmes redzamas mākslinieka dekoratīvās tēlniecības darbu metos. 20. un 30. gados pievērsies Pededzes ainavu ciklam ogles zīmējumu un akvareļa tehnikā. Sākot ar 1904. gadu publicējis rakstus Latvijas presē.

 

Māksliniecisko izglītību Jūlijs Madernieks ir ieguvis Rīgas Vācu amatniecības biedrības skolā (1891-92). Pēterburgā absolvējis Štiglica centrālās tehniskās zīmēšana skolas dekoratīvās glezniecības nodaļu (1898) un papildinājis zināšanas ārzemēs, galvenokārt Parīzē (1899-1900). 20. gadsimta sākumā dzīvojis Pēterburga un darbojies lietišķās grafikas jomā (plakāti, pastkartes). Darbojies arī mākslinieku pulciņā “Rūķis”. 1902. gadā pārcēlies uz dzīvi Rīgā. Strādājis par pasniedzēju dažādās mācību iestādēs un no 1904 līdz 1914. gadam vadījis savu mākslas studiju Rīgā. Izstādēs piedalījies kopš 1901. gada.

 

Izmantotā literatūra:

Lamberga D. Madernieks, Jūlijs // Māksla un arhitektūra biogrāfijās, II / Atb. red. A. Vilsons. R.: Latvijas enciklopēdija, 1996, 97. lpp.