FJODOROVA Darja

FJODOROVA Darja

(1986)

Gleznotāja

 

Darja Fjodorova glezno reālisma manierē, pārsvarā eļļas tehnikā un iedvesmu smeļas realitātē – cilvēku sejas vaibstos, figūru savstarpējā izvietojumā un mijiedarbībā, tonālajās un krāsu attiecībās un starp ikdienišķiem priekšmetiem. Attīstoties garīgi, māksliniece cenšas nepazaudēt arī tehniskās iemaņas – viņa smeļas iedvesmu no vecmeistaru paraugiem un caur tradicionālo glezniecību attēlo sev aktuālo, laikmetīgo. Kompozicionāli un saturiski māksliniece atbrīvojas no visa liekā un koncentrējas uz galveno, svarīgāko, dodot priekšroku minimālismam un mieru raisošai kārtībai. Uz jautājumu, kādēļ vispār glezno, māksliniece atbild: “ Tā ir vēlme sakārtoties, bagātināties, baudīt un raisīt līdzīgas emocijas citos.”

 

Mākslinieces Darjas Fjodorovas darbi top iekšēja miera stāvoklī – savas intereses mākslā viņa raksturo sekojoši: “Man nepatīk ekspresivitāte vai skaļa savu emociju izmešana uz audekla, tāpat kā nesaista pārsātinātība, politiskās tēmas un vardarbība. Ja gleznām būtu balss, domāju, ka manas čukstētu. Mēdz teikt, ka, jo skaļāk bļauj, jo mazāk tevi var sadzirdēt, tādējādi to var saukt par manu taktiku - runāt tā, lai mani spētu saklausīt. Uzrunāt caur vienkāršo, visiem tuvo un personisko, tai pat laikā neaizskarot nevienu personīgi.” 

 

Darja Fjodorova ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra programmu glezniecībā ar maģistra darbu “Tīrība” (2013, vadītājs prof. Kristaps Zariņš). Māksliniece piedalās izstādēs kopš 2004. gada un ir saņēmusi vairākus apbalvojumus, tostarp . P.Puzinas figurālās glezniecības meistardarbnīcas konkursa stipendiju (2011), skatītāju simpātiju balvu par darbu “Karmena” SEB stipendiju konkursā (2012).

 

Personālizstādes: 

2014  „Gleznas” Rigensis Bank AS, sadarbībā ar galeriju ArtHansa, Rīgā, Latvijā.

2013  “Mirkļi” Krāslavas vēstures un mākslas muzejā, Krāslavā, Latvijā.

2013 “Gaisma” a/a/c “Joker klubs”, Rīgā, Latvijā.

2013  “Cilvēks” Kandavas mākslas galerijā, Kandavā, Latvijā.

2012  “Dienvidi” Ventspils Augstskolas bibliotēkā, Ventspilī, Latvijā