ZVIRBULIS Juris

ZVIRBULIS Juris

(1944)

Gleznotājs

 

Jau agrīnos gados mākslinieks sevi spēcīgi pieteica mākslā ar savdabīgo kolorītu. Viņa darbos ir viss – krāsa, sižets, noskaņa un ari kāds virsuzdevums, kas uzrunā skatītāju ar asociāciju palīdzību.  Mākslinieks ļoti ražīgi strādā ar akvareli un eļļas krāsām. Jura Zvirbula iedvesmu tēli nāk no dabas vērojumiem un literatūras – Puškins, Dostojevski, Markess u.c. Viņa darbos ir daudz priekšmetu, ainavu elementu, ari figūras, bet to sejās nekad nav tieša darbības pārstāstījumā, jo gan cilvēki, gan vide, kurā mākslinieks tos attēlojis, ir metaforiska. Atsevišķos periodos māksliniekā darbiem piemīt renesanses un zināmā mērā ari 17. gadsimta Holandes glezniecības reālistiskas tradīcijas.

 

Dzimis 1944.gadā Rīgā. Beidzis Rīgas Lietišķas Mākslas vidusskolas Dekoratīvās noformēšanas nodaļu (1970). Kombināta “Māksla” mākslinieks (1978 -90). Gleznojis arī publiskiem interjeriem Latvijā un ārzemēs (kafejnīca “Ainava”, Rīgā, 1982, kopā ar R. Jansonu, Ašhabadas lidosta, Turkmenistānā u.c.)

 

Mākslinieku savienības biedrs kopš 1971. gada. Mākslinieku savienības valdes loceklis (1977 - 82) . Izstādēs piedalās kopš 1966. gada. Personālizstādes un grupu izstādes notikušas: Rīgā, Maskavā, Parīzē, Tokijā, Gentē u.c. Ilustrējis grāmatas (A.H. Tamsāres “Miniatūras”, D. Dreikas - Matules “Stāsti un sāgas”, “Burvi, mans burvi”, “Šaipus vējiem, taipus lietus“).

 

Darbi atrodas Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja kolekcijā kā arī  Latvijas Mākslinieku savienības kolekcija, Krievijas kultūras ministrijā (Maskava, Krievija ), A. Puškina Valsts muzejā (Krievija, Maskava), Latvijas Bankas kolekcijā, Džeinas Vorhīsas Cimerlī mākslas muzejā, Radžersa, Ņūdžersijas Štata Universitātē, Nortona un Nensijas Dodžu Padomju Savienības nonkonformisma mākslas kolekcijā (ASV).

 

Izmantotā literatūra:

Māksla un arhitektūra biogrāfijās, Atb. red. A. Vanaga – Rīga, 2003 – 4. sēj.; A/S “Preses nams”, 2003.