ANTONOVS Sergejs

ANTONOVS Sergejs

(1884 - 1956)

Gleznotājs, akvarelists, teātra mākslinieks, arhitekts

 

Sergejs Antonovs nodarbojās ar stājglezniecību un grafiku, kā arī bija Rīgas grafiķu biedrības dibinātājs. Strādājis eļļas, temperas, guašas, akvareļa, linogriezuma un jauktajās tehnikās, daudz zīmējis. Mākslinieks pievērsās Krievijas un Eiropas pilsētu, arī Vecrīgas pilsētainavai. Darbojies arī kluso dabu un žanru zīmējumu ietvaros. Apceļojot Itāliju, Franciju un Beļģiju, mākslinieks radīja grafikas mākslas darbu ciklu linogriezuma tehnikā, kas veido būtisku ieguldījumu Latvijas linogriezuma attīstībā.

 

Piedalījās izstādēs Maskavā un Sanktpēterburgā kopš 1912. gada, tostarp grupas izstādēs Rīgā, Prāgā, Ņujorkā. Mākslinieka darbi atrodas LNMM, Mākslas Akadēmijas muzejā Sanktpēterburgā, Pleskavas vēstures un mākslas muzejā.

 

Pirmās gleznošanas iemaņas Sergejs Antonovs saņēmis pie J. Klevera, tālāk iestājās Rīgas Politehniskā institūta Arhitektūras nodaļā, vēlāk Sanktpēterburgas Mākslas Akadēmijā. 1914. gadā Antonovs absolvēja kursu kā mākslinieks – arhitekts. Pēc atgriešanās Latvijā Antonovs strādāja Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultātē par asistentu un pasniedzēju, kā arī vēlāk Rīgas pilsētas Celtniecības pārvaldē. Kā arhitekts Antonovs bieži apbalvots ar godalgām un uzvarējis konkursos, kļūstot par autoru dažādām Rīgas ēkām - "Segodņja" redakcijas ēkai, tipogrāfijai "Rīts" (Dzirnavu ielā 55/57), restorānam "Lido" Rīgas Jūrmalā, kinoteātrim "Renesanse" Rīgā, Krematorijas ēkai. Viņš veidoja arī projektu paviljonam Vispasaules 1935. gada izstādei Briselē un Latvijā būvēja savrupmājas. Papildus Sergejs Antonovs nodarbojās ar interjeru projektēšanu un strādāja par dekoratoru Rīgas Krievu un Nacionālajā teātrī, kā arī veidoja noformējumus Reinharda teātrim Berlīnē.

 

Izmantotā literatūra:

Feigmane, Tatjana. Sergejs Antonovs, pieejams: http://www.russkije.lv/lv/lib/read/s-antonov.html

Pedan A. Vārdi atgriežas : 19.-20. gadsimtu krievu māksla no Anatola Pedana kolekcijas. Rīga: Galerija Haberland, 2011.