Gleznotāja
Vija Maldupe ir viena no populārākajām savas paaudzes gleznotājām. Daiļrades sākuma posmā māksliniece gleznoja blīvāk, lielu nozīmi piešķirot faktūrām. Vēlāk viņas glezniecība kļuva kompozicionāli irdenāka, izlīdzinātāka un tajā ietvertas vairāk stāstošas detaļas. Māksliniece ir darbojusies arī grāmatu grafikā.
70. gadu mākslā par ilgstošu iedvesmas avotu Vijai Maldupei kļuva Rundālē pavadīta vasara. Studiju pēdējos gados izveidotais rokraksts māksliniecei ir raksturīgs visus 1970. gadus. Šī laika darbi kopumā ir kolorītā patumši, bet krāsās ļoti dzīvi, ieturēti zilganzaļā krāsu gammā. Īpaša nozīme ir tieši zaļajai krāsai dažādas variācijās, daudz izmantots arī melnais, akcentējot koku stumbrus un cilvēku figūru kontūras. Maldupe pamatā gleznoja ainavas un figurālas kompozīcijas, kurās figūras kļuva par ainavas sastāvdaļu, saplūstot ar to. Ap 1992. – 1993. gadu Vija Maldupe pilnībā atteicās no realitātes attēlojuma glezniecībā un arī no dekoratīvā ilustratīvā zīmējuma, ļaujoties emociju radītajām fantāzijām. Mākslinieces daiļrades pēdējā gadu desmita gleznas piepilda gaisīgas, dejojošas balerīnas lidojoši zvēri un putni, lidojošas polietilēna plēves un dūmu grīstes, no miglas nākošas ireālas būtnes, kas brīžiem pārvēršas krāsainā mudžeklī. Šī laika darbi ir kā cilvēka zemapziņas plūsma – neizskaidrojama, daudzslāņaina, brīžiem haotiska un uztverama tikai jutekliski vai emocionāli. Gleznojums veidojas vienam caurspīdīgam krāsas slānim klājoties pār otru, vienam tēlam saplūstot un krustojoties ar citu veidojas ļoti sarežģīta un piesātināta tēlu un krāsu pasaule.
Vija Maldupe ir beigusi J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (1965) un Latvijas Valsts mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu ar diplomdarbu “Cilvēki parkā” (1973, vadītājs Eduards Kalniņš). Dalību izstādēs Vija Maldupe uzsāka 1974. gadā, Mākslinieku savienības biedre kopš 1978.
Izmantotā literatūra:
Burāne I. Maldupe, Vija // Māksla un arhitektūra biogrāfijās, II / Atb. red. A. Vilsons. R.: Latvijas enciklopēdija, 1996, 98. – 99. lpp
Buša E. Vija Maldupe, Juris Baklāns. Dzīve, mīlestība, māksla. Rīga: Ieva Baklāne, 2000.