ROŽLAPA Dailis

ROŽLAPA Dailis

(1932 - 2014)

Gleznotājs

 

Dailis Rožlapa ir sistemātiski darbojies teātrī, kino un glezniecībā. Mākslinieks galvenokārt ir pievērsies ainavas žanram – sākumā akvareļa un eļļas, tad guašas un temperas, bet kopš 70. gadiem jauktās tehnikās par pamatu izmantojot biezu kartonu vai saplāksni un tiecoties pēc noskaņas un faktūras izteiksmības.

 

Dailis Rožlapa ir bijis viens no aktīvākajiem jaunu formu iedibinātajiem 60. gadu latviešu scenogrāfijā. Lietojot fotoattēlus, plakātus, zīmējumus, kino projekcijas, bīdāmas platformas, pārvietojamus statīvus un citus konstruktīvus elementus, Rožlapa vienlaikus operējis ar tiem viegli, raiti, panākot dinamisku skatuves tēlu, lai gan daži viņa darbi ir lakoniski skarbi un monumentāli (J.Raiņa “Indulis un Ārija”, 1965, jaunatnes teātrī). Pārsvarā Rožlapas scenogrāfijai tomēr piemīt rotaļīga, humoristiska izteiksme.

 

Dailis Rožlapa ir beidzis J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (1954) un Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas nodaļu ar diplomdarbu “Dekorāciju attīstība latviešu dramatiskajos teātros Rīgā līdz 1940. gadam” (1968, vadītāja Rasma Lāce). Mākslinieks piedalījis izstādēs kopš 1958. gada, Mākslinieku savienības biedrs kopš 1970. gada. Strādājis par grima mākslinieku Rīgas kinostudijā (1954–1957), skatuves gleznotāju un mākslinieku inscenētāju Liepājas un Jaunatnes teātri un par mākslinieku inscenētāju Rīgas kinostudijā (1971–1989).

 

Izmantotā literatūra:

Vilsons A.Māksla un arhitektūra biogrāfijās, 2. sējums. Rīga: “Latvijas enciklopēdija”, 1996, 235.lpp.