KALNIŅŠ Jānis

KALNIŅŠ Jānis

(1976)

Gleznotājs

 

Jānis Kalniņš  2008. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmiju ar maģistra grādu. Jānis Kalniņš nav veidojis daudz personālizstāžu, tādā veidā arī īstenojot savā radošajā dzīvē paša radīto motīvu – Klusā dzīve.

 

Māksla Jānim Kalniņam nav tikai krāsu laukumu klājums uz audekla, bet arī nepārtraukta pasaules izziņa – tādējādi darbos, kuros saredzama spēcīga holandiešu glezniecības vecmeistaru ietekme, katra detaļa ir izstrādāta vissmalkākajās niansēs. Pats mākslinieks atzīst, ka šāda gleznošanas maniere prasa daudz spēku, tāpēc jauni mākslas darbi top reti un ilgstošā radīšanas procesā.

 

Jānis Kalniņš ir izvēlējies gleznot klusās dabas nelielā formātā, bieži vien iekļaujot tajās tikai vienu priekšmetu, lai tā būtiskās īpašības, krāsas un faktūras izceltos pašpietiekamā mierā, neradot asu saspēli ar citām lietām. Gleznotāja darbos vizuālā patiesība atklājas vienkāršībā un atturīgumā. Jānis šādā veidā filigrāni attēlo pat katras zivs zvīņas īpatnības, liekot noticēt to unikalitātei, kā arī brūno toņu smalkās gradācijas ļauj ieraudzīt katras uzgleznotās sēnes neatkārtojamību un vienreizību.

 

Tāpat kā klusajās dabās, arī mākslinieka radītajās ainavās jūtami saredzamas tās pašas mierpilnās noskaņas un rāmā gaisotne, kas ļauj pievērsties netraucētām un pieklusinātām pārdomām, aplūkojot gleznas. Savukārt darbos ar reliģisku tematiku parādās mākslinieka ekspresīvā un emocionālā puse – bibliskie sižeti tiek gleznoti mērena tumšā sirreālisma un fantāzijas elementu sakausējumā, norādot uz kristietības realitātes atšķirīgumu pār ikdienas pierasto skatījumu uz apkārtējo pasauli.