MUZIS Roberts

MUZIS Roberts

(1944)

Roberts Muzis ir strādājis visos glezniecības žanros, plaši pazīstams kā portretists un minimālistiskas ainavas meistars, strādājis arī grāmatu un preses grafikā, monumentālajā glezniecībā un interjera dizainā. Portreta žanru īpaši izkopis kopš 20. gs. 70. gadiem, portretējot kā savus ģimenes locekļus, tā Latvijas vēsturē nozīmīgas personības, valstsvīrus, kultūras darbiniekus. Gleznojis arī pirmos četrus Latvijas valsts prezidentus – Jāni Čaksti, Gustavu Zemgalu, Albertu Kviesi un Kārli Ulmani.

Roberts Muzis strādā galvenokārt eļļas tehnikā, savos darbos izmantojot klasiskos kompozīcijas paņēmienus, lielu uzmanību pievēršot krāsu saskaņošanas principiem, faktūrām, ritmizētiem krāsu uzlicieniem, sabiezinājumiem, panākot interesantu daudzveidību gleznas virmas apstrādē.

Roberts Muzis atzīst, ka glezniecības būtība ir krāsa. Turklāt viņš saka, ka pati glezniecība ir absolūts bezizmēra jēdziens, bet tās uzdevums ir paust to, ko var izpaust tikai ar krāsu. Vienkārši motīvi, gandrīz bez detaļām, minimāli izteiksmes līdzekļi. Nekādi gleznieciskie triki, smukumi un uzslāņojumi. Tīra telpa – gaiss.

Sarīkojis vairāk nekā 10 personālizstādes Latvijā un Vācijā, regulāri piedalījies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Vācijā, Zviedrijā, Anglijā, Dānijā un daudzviet citur. Muža mākslas darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas novadu muzeju kolekcijās. Darbi atrodas arī Rīgas pilī Valsts prezidenta kancelejas pārziņā, Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas Konsistorijas īpašumā, Rīgas Domes īpašumā, Latvijas Universitātes īpašumā, tāpat daudzās privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs.

 

Literatūra: Burāne I. Muzis, Roberts // Māksla un arhitektūra biogrāfijās, II / Atb. red. A. Vilsons. R.: Latvijas enciklopēdija, 1996, 138. – 139. lpp.