ARTUMS Ansis

ARTUMS Ansis

(1908 - 1997)

A. Artums savā daiļradē jau sākotnēji pievērsās kluso dabu un ainavu glenošanai eļļas tehnikā. Ņemot vērā mākslinieka dzīvesvietu, par vienu no galvenajiem iedvesmas un atveides objektiem kļuva Tukuma pilsēta un tuvākā apkārtne. Tā parasti atveidota panorāmiskās un krāspilnās ainavās ar Slocenes upes krastiem un ziedošiem Tukuma apkaimes dārziem, kuru rotā ceriņi, jasmīni vai kastaņi. Savas daiļrades sākumā - 30. gados A.Artuma darbos vairāk vērojami klusināti, it kā smagnējāki krāsu toņi, kas vērojami arī beļģu skolas tradīcijās. [2.49.] Parīzes apmeklējums 1937.gadā atstāja lielu iespaidu uz mākslinieka glezniecību, veicinot spilgtu un kontrastējošu krāstoņu izmantošanu, kā arī otras triepiena tehnikas izmaiņas.

Ansis Artums ir viens no retajiem māksliniekiem, kurš dzīvi sācis Rīgā, tomēr jau pavisam agri pārcēlās dzīvot uz Tukumu. Pirmā pasaules kara laikā kopā ar ģimeni viņam nācās doties bēgļu gaitās uz Vitebskas guberņu. Pēc atgriezšanās Latvijā viņš absolvēja Tukuma vidusskolu un tālāk devās uz Rīgu, lai apgūtu glezniecību L.Liberta un K.Miesnieka studijā. 1927.gadā A.Artums iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā un absolvēja V.Purvīša vadīto glezniecības meistardarbnīcu. Papildus gleznošnai A.Artums darbojās arī keramikas jomā. Izstādēs mākslinieks piedalījās no 1932.gada, veidojot personālizstādes Rīgā, Liepājā, Jūrmalā un Tukumā. Viņa darbi eksponēti arī daudzviet ārzemēs. A.Artums bija Mūksalas mākslinieku biedrības un LPSR Mākslinieku savienības biedrs.

Izmantotā literatūra:

1.Vilsons, Andri, Māksla un arhitektūra biogrāfijās, Rīga: Latvijas enciklopēdija, 1995.gads

2. Cēbere, Gundega, Tukuma muzejs nacionālo vērtību ainavā, No: Runkovska, Ināra, Tukuma muzeja gleznu kolekcija, Izlase.Katalogs, Rīga: Neputns, 2005.gads