DELLE Biruta

DELLE Biruta

(1944)

Biruta Delle ir izteikti mākslinieciska personība ar plašu ietekmes loku savas paaudzes radošās inteliģences vidē. Mākslinieciskajā darbībā un dzīves norisēs viņa vienmēr ir saglabājusi individuālu redzespunktu un glezniecību izmantojusi kā patiesības atklāsmes veidu. Delles darbos liela nozīme ir sižetiem, šifrētam saturam, zemtekstiem. Figurālajās kompozīcijās māksliniece ir risinājusi filozofiskus jautājumus, portretos pievērsusies galvenokārt radošu personību atainojumam, savukārt ainavās visbiežāk izmantoti pilsētas nomales motīvi, kuros mazsvarīgāks ir konkrētais redzējums, bet suģestē noskaņa, emocionāla atklāsme. Visa Delles glezniecība atklāj savas paaudzes iekšējās pretrunas, dramatismu, pat traģismu, kas nereti savijas ar tiešu ironiju. Viņas glezniecībai ir raksturīga pārliecinoša krāsu izjūta, liela nozīme ir blīvajai un reizē it kā uzirdinātajai gleznas virsmas apdarei.

 

Birutas Delles interešu lokā vispirms vienmēr ir cilvēks, tomēr, gleznojot dabā, viņa atrod tādas tonālās attiecības, ko darbnīcā izdomāt nevar. Šī dabas studijās iegūtā profesionālā meistarība apliecina sevi arī sirreālajos gleznojumos. Delles palete ir bagāta un harmoniska kā daba , tajā ir zemes toņi – no tumši brūna līdz rūsgani oranžam, kā arī zaļgani pelēkie un zilie. Ēnas un gaismas savukārt ir kā aizgūtas no nereālās pasaules, kurā nav gaisa. [2,75] Mākslinieces radītā tēlu pasaule apdzīvo ar metafizisku mieru piepildītu telpu – tēlu formveide, plastika un nosacītība liecina par mākslinieces meistarību. Sirreālā, paralēlā pasaule tiek pārcelta realitātē un tikai tad gleznota, tātad apvienotas divas, ja ne pretrunīgas, tad atšķirīgas pieejas un tur rodas Delles glezniecības suģestija. Savu pieķeršanos dabai Delle skaidro sekojoši: “Daba ir pilna ar dzīves spēku. Bet tas nav muskuļu spēks, ar kādu var uzsist pa galdu, lai nodžinkst. Daba nenāk virsū ar spēcīgām krāsām, tas ir netverams, niansēts valdzinājums, kurā vienmēr var ieraudzīt ko jaunu. Un meklējot iet arvien dziļāk.” 

 

Birutas Delles interesi par mākslu rosinājuši Rīgas 2. vidusskolas pedagogi Auseklis Baušķenieks un Ansis Stunda. Māksliniece ir mācījusies Latvijas Valsts Mākslas akadēmijā (1964-1967) – šajā laikā nozīmīgs pedagogs ir bijis Konrāds Ubāns. Biruta Delle piedalās izstādēs kopš 1967. gada, sarīkojusi personālizstādes Kuldīgā, Jūrmalā, Rīgā, Mazirbē, Cēsīs, Tukumā, Smiltenē un citviet. Mākslinieku savienības biedre kopš 1975. gada.

 

Bibliogrāfija:

1. Burāne I. Delle, Biruta // Māksla un arhitektūra biogrāfijās, I / Atb. red. A. Vilsons. R.: Latvijas enciklopēdija, 1995, 116. lpp.

2. Treija A. Biruta Delle. Rīga: Galerija “Daugava”, 2013.