DIMITERS Juris

DIMITERS Juris

(1947)

Gleznotājs, scenogrāfs, plakātists

 

Juris Dimiters ir daudzveidīgi un ar panākumiem darbojies dažādos mākslas veidos, veidojot individuālu un atpazīstamu māksliniecisko rokrakstu. Dimitera māksla ir apveltīta ar patiesi dziļu un smalku humora, ironijas un pašironijas izjūtu, un bieži balansē uz asas groteskas robežas, tomēr saglabājot humānu attieksmi pret izvēlēto sižetu. Sākotnēji mākslinieks darbojās scenogrāfijas jomā dažādos Latvijas teātros, kā arī veidoja multiplikācijas filmas.

 

Formālā ziņā viņa daiļradi veido izstrādāts zīmējums un izteikts krāsu laukumu nodalījums. 80. gados mākslinieks ieguva īpašu atzinību un lielu popularitāti ar saviem provokatīvajiem un izaicinošajiem plakātiem. Stājglezniecībā mākslinieks aktīvi sāka darboties pagājušā gadsimta 90. gados, īpaši klusās dabas žanrā, kur priekšmetisko vidi izmanto personifikācijai. Vēlāk mākslinieks pievērsies sirreālistiskai izteiksmei.

 

Juris Dimiters ir dzimis slavenajā Skulmju dzimtā, līdz ar to aizraušanās ar mākslu sākusies agri. Mākslinieks ir absolvējis J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu, kā arī Latvijas Valsts Mākslas akadēmiju – Glezniecības nodaļas Scenogrāfijas specialitāti ar diplomdarbu, multiplikācijas filmu „Ziloņi un zaķi“. Izstādēs Latvijā un pasaulē – Bergāmo, Romā, Stokholmā, Čikāgā un citur mākslinieks piedalījies kopš 1968. gada. Mākslinieku savienības biedrs kopš 1975. gada. Juris Dimiters ir saņēmis daudz apbalvojumu dažādās mākslas jomās. Viņa darbi atrodas dažādu valstu mākslas muzejos, kā arī galerijās un privātkolekcijās.

 

Izmantotā literatūra:

Burāne I. Dimiters, Juris // Māksla un arhitektūra biogrāfijās, I / Atb. red. A. Vilsons. R.: Latvijas enciklopēdija, 1995, 120-121. lpp.